Ako vam financije ne dozvoljavaju da angažirate profesionalca za uređenje stana ili se sami smiono upustite u ličenje (krečenje) jer mislite da to sami možete dobro napraviti, svejedno se morate temeljito pripremiti za taj proces i barem minimalno informirati o nekim tehničkim i estetskim detaljima koji vam, ako ste ih „zaobišli“mogu uživanje stvaranja novoga prostora pretvoriti u noćnu moru i prouzročiti dodatne i nepotrebne troškove.
Prije nego se upustite u ovu malu avanturu važno je obratiti pozornost na nekoliko stvari od kojih naglašavamo one najbitnije, a to su;
odabir odgovarajućih boja
odabir alata i pribora
priprema zidova za ličenje
ličenje (krečenje)
Odabir odgovarajućih boja
Prilikom odabira odgovarajućih boja tu smo često u dilemi; odabrati prema svom ukusu i želji ili trendovski, po raznim preporukama. U svakom je slučaju važno, ako želimo dobiti atraktivan, svjež i ugodan prostor prije svega, voditi računa o postojećem razmještaju i boji namještaja, boji tepiha, kvadraturi prostora, količini svjetlosti itd.
Uzorke boja pregledajte i proučite kod kuće, jer dojam različitih tonova veoma često ovisi o svjetlu.Ukoliko ste se odlučili za standardnu bijelu boju koja uvijek „prolazi“, znajte da je savršenu bijelu boju teško postići, pa preporučamo odabir nekih nijansi koje lagano vuku na rozu, žutu, bež ili „prljavo bijelu“.Boja stropa bi svakako morala biti za nekoliko nijansi svjetlija od zidova kako bi se dobio osjećaj veličine prostora. Dojmu visine prostora pridonijet će i mali rub pri vrhu zidova, te je boju stropa dobro spustiti nekoliko centimetara na zidove.Odabir između toplih (crvena, narančasta, roza) i hladnih boja (plava, zelena, ljubičasta), ovisi o vašim željama i ugođaju kojega želite stvoriti.
Ne zaboravite proučiti upute proizvođača za pripremu boje i svakako ih se pridržavati.
I ono možda najvažnije, svakako odabrati biljne ekološke boje.
Odabir alata i pribora
Najvažniji su nam svakako odgovarajući valjci, nastavci za produženje valjka, valjci za rubove i nedostupna mjesta iza radijatora, plitice, lopatice za gletanje, kistovi (četke), ljestve i pvc folija.
Valjci bi trebali biti od prirodnih vunenih vlakana (najbolje od janjeće vune) koji za razliku od sintetičkih ili spužvastih na sebe primaju daleko više boje i rad s valjcima od vunenih vlakana pretvara se u pravi užitak.
Ako želimo ličiti četkom opet je najbolja i najkvalitetnija ona s prirodnim dlakama za „alkidne“ i „otapalne“ boje“. Ako radimo s disperzijskim ili drugim bojama na „vodenoj“ osnovi onda se preporučuju četke sa sintetičkim dlakama.
Mogu se odabrati i četke od poliestera, koje zadržavaju oblik nakon što se namoče, a dobro se ponašaju u uvjetima visoke vlage i vrućine, te četke od najlona koje su i najtrajnije, ali su osjetljive u uvjetima visoke temperature.
Priprema zidova za ličenje
Prije samog nanošenja boje potrebno je, ako ga ne možete izmjestiti, namještaj zaštititi pvc folijom koja se može nabaviti u specijaliziranim trgovinama u kojima nabavljate i boju.
Zaštititi rubnim samoljepivim papirom (pik papir) utičnice, prekidače, rubove stolarije itd. kako bismo kasnije imali manje posla oko čišćenja.
Popuniti (impregnirati) odgovarajućom masom za izravnavanje i zaglađivanje eventualne pukotine ili rupe, čija je funkcija smanjiti i ujednačiti upojnost podloge.
Poskidati lopaticom (špahtlom) eventualne ostatke stare boje, pobrusiti brusnim papirom (granulacije 40 – 60) neravnine i masu za gletanje kojom smo prethodno popunili rupe i pukotine.
Ličenje - krečenje
Ako ste obavili pravilnu i kvalitetnu pripremu možete reći da ste izvršili barem 70% posla, a svakako onaj najzahtjevniji dio, a samo nanošenje boje bi u tom slučaju trebao biti pravi užitak. I kod nanošenja boje morate se držati nekih pravila, kako biste izbjegli neke najčešće početničke pogreške.
Ako koristite valjak, najprije ga zamočite u pliticu s bojom i s nekoliko poteza naprijed-nazad na plitkom (žljebastom) dijelu plitice ukloniti višak boje koja će tako biti ravnomjerno raspoređena po valjku.
Bojenje započnite s dijagonalim ili „cik-cak“ potezima kako bi nanijeli boju na površinu, a zatim prijeđite preko površine s dugačkim potezima „gore-dolje“, kako bi ujednačili nanos boje. Kako biste izbjegli stvaranje vidljivih „prijelaza“ i „preklapanja“ preporuka je bojiti postupno zamišljene segmente površine tako da sljedeće blokove obojite prije nego što se prethodni osuše.
Redoslijed kojim ličite prostorije uvijek je od vrha prema dnu, što znači da započinjete sa stropom i nastavljate sa zidovima. Kad ličite stropove, najprije valja kistom precizno obojiti rubove.
Bojenje stropa je lakše valjkom s produženom drškom nego s ličilačkih ljestava koje preporučamo samo profesionalcima.
Uvijek započnite od kuta i najužeg dijela prostorije. Nastavite s pokretima valjka „naprijed- nazad“ dok ne prijeđete cijelu površinu.
Nakon što se strop osuši, možete nastaviti s bojanjem zidova. Najprije četkom obojite kutove, rubove uz strop i površine uz drvene okvire. Nakon toga obojite cijelu površinu, ali uvijek od stropa prema podu.
Jedna od osnovnih početničkih grešaka kod ličenja je nanošenje previše boje na zidove.
Nakon prvog nanosa boje, sve eventualne nedostatke ili djelove koje ste „preskočili“ popravite drugim nanosom, jer sve više od dva nanosa boje, uništit će vaše snove o jednostavnom i ugodnom užitku u uređenju vlastita prostora.
Preporuka je boju procijediti kako biste bili sigurni da nema eventualnih onečišćenja i to najbolje kroz žensku najlonsku čarapu , a zatim dobro promiješati i ako se razrjeđuje, obavezno se držati uputa proizvođača o omjerima vode i boje.
Dom Gradnja